פורום תוכיפדיה
גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת (/showthread.php?tid=1225)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - צבי דגן - 07-22-2019

ציטוט:"אני לא מחכה לשבועות בגב מלאות ממש טיפה מעדיפה פחות מיותר"
לא הבנתי את המשפט הזה!

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - גלי - 07-22-2019

חחח סורי ממש לא מובן .. אני לא מחכה לראות בועות בגב מעדיפה להאכיל פחות .. בינתיים הכל נראה תקין .. לשלשת טובה תוכי חם ונעים לו ישן נינוח אוכל כל 4-5 שעות .. זפק מתרוקן טוב כל בוקר .. נוצות גדלות לו ממש מדהים.. אחכה עוד קצת ואעשה לו בדיקת כלמידיה מין וביק אנד פדר.. בגיל חודש אולי

• איך את יודעת שאת מאכילה בכמות מספיקה?
  • איפה תעשי את הבדיקות?
  • האם יש לך "ערכת בדיקה"?

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - גלי - 07-22-2019

בואו נצא מנקודת הנחה שאני מאכילה אבל לא מפוצצת .. מחכה שירד הזפק ומאכילה שוב .. איך יכולה להיווצר בעיה בזה? ההפך, אפילו אם אוכל פחות אני מחכה לראות שהזפק מתרוקן ומאכילה שוב .. יותר לו לאכל 4 פעמים מיימום ביום וגם 5 לפעמים .. פיצוץ זפק לא בהכרח נכון.. גם ההורים לא מפוצצים להם את הזפק אלא מאכילים אותם לפחות בתדירות גבוהה יותר.. בודקת שקילה , רואה שכל יום הוא במגמת עלייה וזה מה שחשוב לא?
את הבדיקות אני שוחחת לספרד יש להם את כל השלושה .. למעשה כלמדיה ומין התוכי חשובים לי הכי הרבה.. לוקחים מנקה אזניח מעבירים לו בישבן ושולחים לשני הבדיקות .. ביד אנד פדר צורך דם ואני מעדיפה לחכות עם זה

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - yinon236 - 07-22-2019

בדיקות לספרד אני ממליץ רק בדיקת מין על ידי תלישת 4-5 נוצות מאיזור הביב.

כלמידיה- לעשות בארץ, רמת אמינות יותר גבוהה וגם בארץ בודקים אם התוכי נשא של המחלה, אני לא יודע אם בספרד גם בודקים, עדיף ללכת על בטוח.
את יכולה לעשות דרך מעבדת קרניאלי, ראי כאן

(07-22-2019, 10:50 AM)גלי כתב: בואו נצא מנקודת הנחה שאני מאכילה אבל לא מפוצצת, מחכה שירד הזפק ומאכילה שוב.
איך את מחליטה שהגיע הזמן להפסיק להאכיל?
אולי האכלת מעט מידי וכך הגוזל לא יקבל מספיק מזון וההתפתחות שלו תהיה איטית?

איך יכולה להיווצר בעיה בזה? עלולה להיות התפתחות איטית. ההפך, אפילו אם אוכל פחות אני מחכה לראות שהזפק מתרוקן ומאכילה שוב.
יותר לו לאכל 4 פעמים מינימום ביום וגם 5 לפעמים. פיצוץ זפק לא בהכרח נכון. זה נכון.
גם ההורים לא מפוצצים להם את הזפק אלא מאכילים אותם לפחות בתדירות גבוהה יותר.
בודקת שקילה, רואה שכל יום הוא במגמת עלייה וזה מה שחשוב לא? כן זה מה שחשוב, אבל חשוב גם מידת העליה במשקל, משום שבינתיים הגוזל מתבגר ויכול להיות מצב שהוא יפסיק להעלות במשקל.
לכן כדאי מאוד שהעליה במשקל תהיה בקצב נכון,
גוזל תקין אמור לעלות בין 10%-20% ממשקל גופו בכל יום, האם זה המצב אלך?
את הבדיקות אני שולחת לספרד יש להם את כל השלושה.  לא הבנתי, מה פירוש "יש להם את כל השלושה"?
למעשה כלמדיה ומין התוכי חשובים לי הכי הרבה. למה חשוב לך הזוויג (המין)?
לוקחים מנקה אוזניים מעבירים לו בישבן ושולחים לשתי הבדיקות. ביד אנד פדר צוריך דם ואני מעדיפה לחכות עם זה. אני סומך יותר על המעבדה של קרניאלי בארץ, שמעתי כל מיני דברים לא טובים על המעבדות בחו"ל. (עניין של טעם אישי)
מלבד זאת 
משלוח בדואר לספרד אורך כעשרה ימים, זמן הבדיקה במעבדה בספרד בערך שבוע עד 10 ימים כך שבסה"כ דרושים כשלושה שבועות עד שהקבלים תשובה.
אם התשובה מגיעה מוקדם יותר, אני חושד בזיופים.

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - yinon236 - 07-22-2019

(07-22-2019, 03:33 PM)צבי דגן כתב:
(07-22-2019, 10:50 AM)גלי כתב: בואו נצא מנקודת הנחה שאני מאכילה אבל לא מפוצצת, מחכה שירד הזפק ומאכילה שוב.
איך את מחליטה שהגיע הזמן להפסיק להאכיל?
אולי האכלת מעט מידי וכך הגוזל לא יקבל מספיק מזון וההתפתחות שלו תהיה איטית?

איך יכולה להיווצר בעיה בזה? עלולה להיות התפתחות איטית. ההפך, אפילו אם אוכל פחות אני מחכה לראות שהזפק מתרוקן ומאכילה שוב.
יותר לו לאכל 4 פעמים מינימום ביום וגם 5 לפעמים. פיצוץ זפק לא בהכרח נכון. זה נכון.
גם ההורים לא מפוצצים להם את הזפק אלא מאכילים אותם לפחות בתדירות גבוהה יותר.
בודקת שקילה, רואה שכל יום הוא במגמת עלייה וזה מה שחשוב לא? כן זה מה שחשוב, אבל חשוב גם מידת העליה במשקל, משום שבינתיים הגוזל מתבגר ויכול להיות מצב שהוא יפסיק להעלות במשקל.
לכן כדאי מאוד שהעליה במשקל תהיה בקצב נכון,
גוזל תקין אמור לעלות בין 10%-20% ממשקל גופו בכל יום, האם זה המצב אלך?
את הבדיקות אני שולחת לספרד יש להם את כל השלושה.  לא הבנתי, מה פירוש "יש להם את כל השלושה"?
הכוונה כלמידיה, מין, המקור והנוצות 
למעשה כלמדיה ומין התוכי חשובים לי הכי הרבה. למה חשוב לך הזוויג (המין)?
לוקחים מנקה אוזניים מעבירים לו בישבן ושולחים לשתי הבדיקות. ביד אנד פדר צוריך דם ואני מעדיפה לחכות עם זה. אני סומך יותר על המעבדה של קרניאלי בארץ, שמעתי כל מיני דברים לא טובים על המעבדות בחו"ל. (עניין של טעם אישי)
מלבד זאת 
משלוח בדואר לספרד אורך כעשרה ימים, זמן הבדיקה במעבדה בספרד בערך שבוע עד 10 ימים כך שבסה"כ דרושים כשלושה שבועות עד שהקבלים תשובה.
אם התשובה מגיעה מוקדם יותר, אני חושד בזיופים.
אני מסכים עם צבי, בארץ הכי בטוח. גם הם לא ממליצים לפי בדיקת דם, ואם כן אז עושים את זה על נייר הדפסה רגיל, זה לא סטרילי וחסר אחריות

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - גלי - 07-23-2019

הבנתי .. אז מציעים בארץ קרניאלי?
בעבר הייתי שולחת לתוכים אחרים למעבדה בספרד.
היה לי תוכי אחד שהיה חולה בכלמידיה ואחד שלא חולה, כמובן ששניהם נראו בריאים וישר התחלתי טיפול אצל ווטרינר עם החולה.
צבי הכוונה בזיווג - SEX DNA האם זכר או נקבה חחחח, משום מה אני רושמת מילה אחרת ובתצוגה המילה משתנה.
פשוט שלושת הבדיקות פה בקרניאלי עולות מאות שקלים בעוד ששם כל שלושת הבדיקות עולות 70 ₪.
אתם אומרים שלדעתכם היא לא כל כך אמינה. והתוכי הזה חשוב לי מאוד אז אולי כדאי להשקיע.
דיברתי עם ווטרינר מאוד מוכר, מר אילן מזכרון יעקב (הוא ווטרינר של גני חיות, ויש לו ידע ענק בבעלי כנף) הוא אמר לי שהוא שולח למעבדה לספרד והיא מצוינת.
הוא רצה לחייב אותי כפול מחיר ויותר אבל באמת מי שקצת מבין בזה יכול לשלוח לבד.
האם ביק אנד פדר וכלמדיה הן הבדיקות הכי חשובות לעשות?
יש כל כך הרבה בדיקות אחרות פה שקראתי עליהן סלמונלה וכו׳ אבל אני לא רוצה להשתגע בלקיחת כל הבדיקות אז חיפשתי איזה הכי חשובות או קריטיות לעשות.

עדכון: קמנו בבוקר , אתמול האכלה אחרונה 10:30 בלילה, התוכי אכל 5 פעמים, עולה במשקל כל יום בין 10-15 גרם האם זה בסדר? צריך יותר?
זפק מתרוקן כפי שאמרתי כל 4-5 שעות, מאכילה אותו שני מזרקים וחצי לערך פלוס מינוס עד שאני רואה שהזפק נפוח יפה אבל שוב, לא מפוצץ (השקילה לפני ואחרי יש לערך 20 גרם עליה).
לפי מד חום ששמתי בפנים (דגיטאלי כמו שצבי צילם) מראה 34 מעלות (35.5 במדחום האורגנלי של האומנת) הלחות נעה בין 65-70 זה הטמפ' שהגוזל לא מתנשף בה ולא מוציא את הראש החוצה או פותח כנפיים הצידה שמראה שחם לו.
אמנם רשום בטבלה שצריך מעלה יותר אבל בשבילו המעלה הזאת הופכת את האומנת למקום לא נעים לו.

הבוקר, יוצאות לו נוצות ירוקות כבר איזה יופי
[Image: xB2rfmE.jpg]
לפני פחות משבוע :
[Image: tFutJbl.jpg]

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - yinon236 - 07-23-2019

• בעניין זה ששלחת למעבדה בספרד ואחד מהתוכים יצא חולה, היה שווה לבדוק אותו גם בארץ אם זה תואם את מה שאמרו בספרד. (אם התוכי היה נראה בריא אז הוא היה נשא של המחלה)
  • האם את התוכי החולה בדקת עם קיסם אוזניים נגוע באיזור הביב?
  • בעבר הייתי אצל "המרפאה האקזוטית" של ד"ר עדי גנץ, היה שם ד"ר ניצן שהסביר לי שלא נהוג לעשות בדיקת סלמונלה לתוכים כי רוב הסיכויים שהתוצאה תהיה חיובית ופשוט צריכים לשמור על ההגיינה
  • הבדיקות אכן שנהוג לעשות כלמידיה, המקור והנוצות ויש הנוהגים לעשות פוליומה. מבחינתי הכי חשוב זה כלמידיה כי המחלה עלולה להדביק בני אדם
  • בעניין העלייה במשקל לא אוכל להגיד לך מכיוון שאני לא יודע כמה שקל קודם. לדוגמא אם הגוזל שקל 40 גרם לפני האכלה, אז לאחר האכלה הוא צריך לשקול לפחות 44 גרם.
  • הגוזל מתפתח יפה

RE: גוזל סווירה בן שבועיים וקצת - צבי דגן - 07-23-2019

לעניין קרניאלי או ספרד, הייתי בוחר בקרנילי למרות שזה יקר יותר.
אני יודע שרבים מאוד שולחים לחו"ל בגלל המחיר, אבל משום מה, אני לא בוטח בהם.
אז תבחרי את הרצוי לך ואת מי שאת מרגישה איתו טוב ואמינות.
על עניין הזוויג תקראי כאן: זוויג
אם כבר עורכים בדיקות, אני ממליץ את אלה (הבדיקות צריכות להיות גם על נשאות ולא רק למחלה עצמה):
  • כלמידיה משום שהיא מחלה קשה וניתנת לטיפול בסבירות גבוהה - אך לא ב-100%.
    מטפלים באנטיביוטיקה במשך 40 יום ואז עושים בדיקה נוספת ואם היא חיובית, מטפלים עוד 40 יום.
    במקביל עם לקיחת האנטיביוטיקה, טוב לתת פרוביוטיקה בשם פריים שיקל.
  • סלמונלה - מחלה זואונוטית נוספת -  עוברת דרך ביצים. זו מחלה חיידקית שיש לה תרופות שיכולות לעבוד עליהן. 
  • מחלת המקור והנוצות - מחלה ויראלית חשוכת מרפא ברוב המקרים, הנגיף פוגע בייצור הנוצות, במערכת החיסון, במוח, בכבד ובדם.
    ברוב המקרים המחלה היא סופנית ונובעת בעיקר מכשל חיסוני.
    העברה והדבקה מציפור אחת לשנייה דרך האוויר, מגע ישיר בין ציפורים, הפרשות מפתח הביב (לשלשת), כלי אוכל ואבק נוצות.
  • מחלת הפצ'קו (אם יש תקציב) - בד"כ מחלה אקוטית ומסוכנת: זיהום הגורם למוות פתאומי, כשלרוב זהו הסימן היחיד.
    מחלת הפצ'קו, היא בעצם נגיף ההרפס, בד"כ מתפרץ בשעת סטרס (עקה) או כאשר תנאי המחיה לא טובים והתזונה ירודה.
    מחלת הפאצ'קו נחשבת כבלתי ניתנת לריפוי וזאת בעיקר משום שהיא מתפרצת במהירות, זמנה קצר והתוכי מת במהירות.
    אומנם, קיימת תרופה אנטיוירלית (antiviral acyclovir) שעשויה לעזור, אבל רק בחלק מהמקרים והטיפול די מורכב.
    הדרך הטובה ביותר היא למנוע את התפרצות המחלה ע"י שמירה בלתי מתפשרת על ניקיון הכלוב וסביבתו, בדיקת התוכי ואם יש חשש למחלה, לא להכניס את התוכי לבית.
  • מחלת הפוליומה  - מחלה וויראלית עם משמעות מיוחדת בלהקות ובתוכונים.
  • דרך אגב, אין שום חיסון לתוכים, החיסונים שיש בארץ לבעלי כנף מיועדים לענף הלול אך לא לתוכים  - אותם לא מחסנים כלל.
אין צורך לערוך את הבדיקות דרך הווטרינר, ברור שהוא צריך לגזור לך קופון.
לא קשה לקת בדיקת דם, קרניאלי שולח לך ערכה כפי שרואים במאמר הזה: איך מבצעים בדיקת דם לתוכי

לעניין המשקל, כפי שינון אמר, צריך לדעת מה היה משקלו בבוקר לפני שהאכלת אותו מינוס משקלו אתמול בבוקר ואז ניתן לחשב את אחוזי העליה במשקל.