פורום תוכיפדיה
בניית כלוב ראשון - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: ציוד (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=7)
+--- אשכול: בניית כלוב ראשון (/showthread.php?tid=1718)

עמודים: 1 2

בניית כלוב ראשון - peled - 05-31-2020

אז ככה....
אני מאוד חדש בתחום ומגשש האם כדאי לי לבנות כלוב וכיצד לעשות זאת.אז כמה שאלות לוותיקים:
  • מאיזה חומרים כדאי לבנות את השלד? עץ? ברזל? אלומיניום?
  • איפה קונים רשת ומה טווחי מחירים?
  • הכוונה שלי לנסות לבנות כלוב שישמש לגידול תוכונים, ציפורי אהבה, קוקוטלים וכדומה (עדין לא החלטתי).
    הגודל יהיה תלוי בעלויות החומרים.
    המיקום צפוי להיות במרפסת שלנו.
  • ממה שקראתי בפורומים הכלוב יהיה ארוך כדי לאפשר תעופה.
    לגבי הגובה עדין לא החלטתי אם לבנות משהו בגובה מלא של אדם או משהו נמוך אשר יאפשר לתוכים תעופה אבל יהיה תלוי על קיר המרפסת.
אשמח לתשובות ועצות...תודה מראש

RE: בניית כלוב ראשון - קוקו - 05-31-2020

(05-31-2020, 01:27 AM)peled כתב: ברוך בואך לאתר!!!
  • מאיזה חומרים כדאי לבנות את השלד? עץ? ברזל? אלומיניום?
    אני ממליץ על עץ- טבעי, הכי טוב, והכי יעיל (שים לב שזה מעץ לא רעיל)! למרות שגם אלומיניום וגם ברזל הם מצויינים וטובים!- זה בחירה שלך.
  • איפה קונים רשת ומה טווחי מחירים?
    תוכל למצוא בהום סנטר, אייס (קנה ובנה), חניות פרזול ובנייה, וברוב חוות הציפורים- ציפורי, יגור וכדו'.
    טווח המחירים- אני לא כל כך בקי בזה אך אני יודע כי זה תלוי כמה מטר אתה לוקח. בד"כ זה אמור להיות זול.
  • הכוונה שלי לנסות לבנות כלוב שישמש לגידול תוכונים, ציפורי אהבה, קוקוטלים וכדומה (עדין לא החלטתי).
    כל אשר תחליט זה טוב, ואפילו תוכל לבנות אותו די גדול ולעשות מחיצות, כל שגם הקוקטיילים וגם התוכונים וציפורי אהבה יוכלו להיכנס בו.
    הגודל יהיה תלוי בעלויות החומרים.
    טוב מאוד!- רק היזהר מפורצים וגנבים, כי רבים המגדלים אשר נגנב ממרפסתם תוכים, תוכל למקם מצלמה (ללא חיבור או כבלים) אשר תרתיע או לחלופין זרקור-מנורה אשר נדלקת כאשר זזים לידה.
  • ממה שקראתי בפורומים הכלוב יהיה ארוך כדי לאפשר תעופה.
    לגבי הגובה עדין לא החלטתי אם לבנות משהו בגובה מלא של אדם או משהו נמוך אשר יאפשר לתוכים תעופה אבל יהיה תלוי על קיר המרפסת.

פאנטאסטי - שלח לנו תמונות, תעלה לאתר, ואפילו יהיה הכי טוב שתצלם את שלבי בניית הכלוב וכך תיצור מאמר חופשי לכל אשר ישמש רבים וטובים לבניית כלוב.
אשמח לתשובות ועצות...תודה מראש  

RE: בניית כלוב ראשון - צבי דגן - 05-31-2020

עקרונית - מסכים עם אשר (קוקו).
עבור תוכים קטנים, ניתן להסתפק ברשת דקה ופשוטה ומסגרת מעץ.
אני לא ממליץ על מסגרת מברזל משום שהוא מחליד ומסגרת מאלומיניום תעלה כסף רב.
קיימת אפשרות נוספת - ללא מסגרת בכלל, אבל אז צריך לקנות רשת ייעודית שמכרים בחנויות גדולות או בחוות לתוכים.
כדוגמת הכלובים האלה:
[Image: yWBDDJb.jpg][Image: NC7jFzt.jpg]
עיין גם בקישורים האלה:

RE: בניית כלוב ראשון - jhony_bravo - 05-31-2020

פלד ברוך בואך לפורום תוקיפדיה אני בטוח שתהנה כאן.לענייננו קודם כל הכי חשוב הוא לאיזה תוכי אתה צריך את הכלובבנוסף מה הגודל שאתה מעוניין לבנות אחרי שנסגרנו על הגודל ועל סוג התוכי אפשר להמשיל הלאה.עכשיו צריך לבדוק מה התקציב שאתה מוכן או יכול להשקיע?בעיקרון לכלובים לא גדולים במיוחד אבל כאלה שיספיקו לרבייה של קוקטיילים וציפורי אהבה, אתה יכול לבנות מפלטות רשת יותר יקרות אבל לא מצריכות שלד.
לכלובים בינוניים בגודל של הרשת.ואם בעתיד תרצה להחליף את הגידול תוכל להשתמש בהם בתור חומר גלם כי הם מאוד חזקות.אם המרפסת שלך היא מרפסת ממוצעת של בניין דירות אז לדעתי זה הפתרון האופטימלי.הכלוב יהיה קל יותר ונקי יותר כי השלד תופס לכלוך בעצמו ככה תוכל לתלות את הכלוב ישירות על הקיר.ולפני שתבנה את הכלוב אני במקומך הייתי חושב על לסגור את כל המרפסת ברשת, ולהפוך את המרפסת לכלוב תעופה שאפשר להיכנס אליו ולשבת לשתות קפה בבוקר.

RE: בניית כלוב ראשון - peled - 05-31-2020

עוד מנסה להבין איך עושים את זה כאן.בינתיים, הרעיון הוא לקחת את קצה המרפסת, מדובר על רוחב של יותר מ- 2 מטר, ורוחב של כמטר מטר וקצת, גובה של לפחות 2 מ'.
לבנות כלוב כנראה מעץ ורשת.
אין חשש מפורצים כי מדובר בקומה שלישית.
כמו כן אני לא הולך להפוך לבית גידול אלא הכוונה ליהנות מהתוכים ושיתרבו כפי שיוכלו.
הכוונה היא להתחיל כתחביב אבל תחביב רציני. בסה"כ אני עובד ולא נמצא רוב הזמן בבית.
אני חושב על עוד מספר דברים שאולי יש לקחת בחשבון:
  1. האם עדיף שניתן להיכנס אליו? מתוך מחשב איך מנקים כלוב כזה גדול.
  2. מה צריכה להיות הקרקע של הכלוב? חול? רשת? משהו אחר?
  3. איך מנקים כלוב כזה? בין אם זה עם חול בקרקע או חומר אחר.
  4. האם כדאי לתכנן אפשרות להפרדת חלק מהכלוב? הכוונה לבנות נכון ולא לגלות יום אחד שיש צורך לבודד חלק ואז להתחיל לבנות להרעיש ולהפחיד את התוכים וכו'.
  5. שאלה חשובה נוספת, היום יש לי כלוב קטן (בערך 60*40*40) עם זוג ציפורי אהבה (במרפסת אחרת) וכל היום באים ציפורים מבחוץ לאכול אוכל שעף מהכלוב החוצה, האם כדאי או ניתן למנוע זאת? (רישות המרפסת?).
הרעיון של רישות כל המרפסת הינו מגניב אבל בעייתי.
אני גם לא חושב שיהיה קל לנקות אותה כל הזמן ולא חושב שיהיה נעים לשבת בה...ואולי אני טועה....

תחתית הכלוביש לי כלוב קטן יותר מזה, כן הוא גם נבנה מעץ כולו מעשה ידי!- התעוררה גם לי הדילמה מה תהיה תחתית הכלוב?
בסוף "ריצפתי" את הכלוב בעץ דיקט עבה במקצת, ובין העץ לרשת שמתי מגירה מעץ דק, וכך גם אני דואג לניקיון שוטף של הכלוב.לפי דעתי- לא כדי לך בתכנון של הכלוב, לקחת בחשבון אפשרות כניסה אליו, הן מסיבת הצפיפות, והן מסיבת אפשרות הבריחה הקורצת לתוכי שעל בניין של שלוש קומות, והקושי למנוע זאת.תוכל לעשות כך ותוכל גם לרצף ממש במרצפות אבן, וכן תוכל לרצף רצפת בטון שזה הכי מומלץ אך גם הכי מסובך בנסיבות דנן.לגבי החול - הכי פחות מומלץ לתוכים. (דרך אגב- זה מיתוס לשים חול לתוכים, רק לחתולים שמים חול).לגבי שאלתך - האם כדאי לתכנן אפשרות להפרדת חלק מהכלוב? הכוונה לבנות נכון ולא לגלות יום אחד שיש צורך לבודד חלק ואז להתחיל לבנות להרעיש ולהפחיד את התוכים וכו'.תכנון נכון ויעיל שלך, תוך מחשבה עמוקה וכובד ראש ימנע מצבי תיקון בעתיד - על פניו נראה שהתכנון די בסדר - רק כדאי להעביר את הנדנדה צד, ולהצמיד את הכלוב לקיר.לסיכום: ריצוף הכלוב יעשה מכל חומר שתבחר, עדיפות העץ והבטון היא הטובה לדעתי, והחול, הכי פחות מומלץ. תוכל לעשות מגירת ניקוי קלה או מספר מגירות ניקוי מחולקות. לא כדי לתכן אפשרות כניסה לכלוב, והכי חשוב תכנון יעיל!------- בהצלחה!!!!!!!!!

לגבי שאלתך על רישות המרפסת:לגבי שאלת רישות המרפסת - לא הייתי לוקח אפשרות כזאת מכל פריזמה שהיא, חינה ונויה של המרפסת יפגע, השקעה רבה, עבודה לא פשוטה ועלות גבוהה וכן אי פתירת בעיית הציפורים אשר יוכלו לעמוד על ברזלי הרשת וללכלך.אין לי פתרון יותר טוב כרגע - אך נראה לי שאם הציפורים באות בגלל האוכל שנופל, תוכל למנוע את נפילתו בדרך שהיא, וכך גם למנוע את הגעתם!

כדאי להרים את הכלוב מעל הרצפה כ-60-100 ס"מ, תתלה אותו עם 2-3 דיבלים וברגים מהסיבות הבאות:
  1. כך הלכלוך ייפול על הרצפה ויהיה לך קל יותר לנקות.
  2. הכלוב יהיה בגובה כזה שיהיה לך נוח לטפל - להגיש מזון ולהחליף מים.
  3. הכלוב ימצא בגובה העיניים - נוח לצפייה.
הסכנה במיקום הכלוב במרפסת פתוחה היא, שאם תוכי מחליט לברוח מהכלוב אין סיכוי שתתפוס אותו, לכן יהיה עליך להיזהר בזמן פתיחת הכלוב.
ולשים לב שהכלוב סגור היטב כך שהתוכים לא יוכלו לפתוח אותו ולברוח.
כך בחשבון שתוכים הם ציפורים בעלי אינטליגנציה גבוהה, הם מסוגלים לחשוב על דרכי מילוט.
תחשוב על פתרון שציפורי הבר ו'או היונים לא יוכלו להגיע את התוכים מחשש למחלות.

RE: בניית כלוב ראשון - peled - 05-31-2020

אז זה הכיוון שלי כרגע.עדין בשלב התכנון והבדיקה של כל הנושא מבחינת עלויות וכו... אבל זה הכיוון:
כלוב בגודל 1.80 אורך, 2 גובה, 1.30 עומק.
לכלוב לא תהיה דלת כפולה ונתגבר על "בריחת ציפורים" באמצעות רשת שנתלה מעל הדלת לפני כל כניסה לכלוב.
ריצפת הכלוב תהיה מעץ (סוג של דיקט) עליו יהיה ניתן לעמוד.
הכלוב יבנה מפרופילים של עץ ויהיה מוגבה מהקרקע באמצעות 2 גלגלים (יהיה ניתן להזיזו בעת הצורך).
יהיה ניתן לשטוף את ריצפת הכלוב ולנקותה ע"י כך.
הכלוב יתוכנן כך שיהיה ניתן לחצותו בעתיד לשני חלקים.
הכלוב יהיה מקורה ע"י גג פלסטיק גלי.
לימי החורף תוכן אפשרות לכסות אותו ביריעות נילון למניעת רוחות.

מה דעתכם? עיות? איך הכיוון?
האם ניתן לצבוע את העץ ממנו נבנה הכלוב בצע על בסיס מים? האם יש צורך בצבע מיוחד?

עקרונית התכנית שלך נראית בסדר גמור, אבל יש לי מספר שאלות והערות:
  1. לא ברור לי איך תכין את הרצפה (סוג של דיקט) שתהיה מגובת (באמצעות גלגלים) ותהיה מספיק חזקה שתעמוד בפני משקלו של אדם בוגר.
  2. אם הרצפה תהיה מעץ/דיקט, האם אין חשש שברבות הימים היא תירקב?
  3. את גג הפלסטיק הגלי תניח בשיפוע כך שניקוז המים יהיה לכיוון הרצוי.
  4. אתה יכול לצבוע (במקרה שלך - מומלץ לצבוע משום שהכלוב חשוף לשמש ולגשם) בצבעים שאינם רעילים, צבעים שבהם צובעים צעצועים ורהיטים של תינוקות.
  5. תבדוק ב"טמבור" אם צבע "בָּיִץ" רעיל, אם לא - תצבע ב"בָּיִץ".