פורום תוכיפדיה
רביית תוכון אוסטרלי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: רביית תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- אשכול: רביית תוכון אוסטרלי (/showthread.php?tid=1976)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7

רביית תוכון אוסטרלי - noa91 - 10-04-2020

שלום רב,
יש לי זוג תוכונים, היום הנקבה הטילה ביצה ראשונה. אשמח ללמוד איך לדאוג להחתמת התוכון(ים) שיבקעו - כבר כעת, ולא לאחר מעשה..
נקודות חשובות לציון:
1. אין לי אומנת ו/או אפשרות לרכוש כזו. האם בעוד 18-20 יום, או ליתר דיוק, שבועיים אחר כך, למיטב הבנתי מקריאה ברשת - אמורה להיות התחלת הניצוי, איך אוכל להוציא את הגוזלים?
2. ככל הנראה, כן אוכל להשקיע את הזמן שצריך בהאכלות ובדאגה לגוזלים.
3. מה עלי לרכוש על מנת שההחתמה תצא טובה וכן שהגוזלים יהיו בגידול הכי טוב? לידוע לי: יש צורך במזרקים, חומר חיטוי, דייסה. מה עוד?
4. מה עלי לקנות להורים מבחינת מזון? כיום הם חיים על תערובת זרעים. לשאלתי אצל 2 מוכרים, אמרו לי שלא שווה להשקיע את מחיר הכופתיות אצל תוכונים, ומספיק להוסיף למזון ירקות ופירות. האם זה נכון גם בעונה זו של הרבייה? ואם כן, אילו ירקות מומלצים?

שאלה נוספת, שונה.
יש לי קוקטייל, רכשתי אותו מיד לאחר הגמילה שלו (ככל הנראה כבן חודשיים), האכלת יד, מדהים ומתוק. אך התוכונים (יש לי 4 פרא) היו מנקרים אותו. הפרדתי ביניהם, אך התחיל למרוט את עצמו, והמגדל שלו אמר לא להפריד. החזרתי אותו והיה מרוצה שם, אבל היום גיליתי שהראש שלו כמעט לגמרי ללא נוצות (מהתוכונים) ומתחת לכנף שלו גם כן חלק חסר ניצוי (מעצמו). הוא גם נהיה תוקפני, נוהם ורוצה לנשוך. כשכן מצליחים להרים אותו הוא שוב מתוק. הבעיה היא לנתק אותו מהכלוב. שמתי אותו היום הרבה שעות לידי מחוץ לכלוב, כל הזמן דיברתי איתו, ליטפתי אותו (כשאיפשר) ונתתי לו להיות משוחרר בבית (הוא גזור נוצות). יש פתרון לנהימות האלה? מאוד כואב לי לאבד לו את האכלת היד. חשבתי להביא לו נקבה האכלת יד גם כן (בלי תאי הטלה) (ככל הנראה גדלה איתו) רק כדי שיהיו חברותיים אחד לשניה, אבל מפחדת שיתקוף אותה אחרי שהופרדו. מה ההמלצה?

בתודה ענקית לעונים!

RE: הרביית תוכון אוסטרלי - yinon236 - 10-04-2020

היי ברוכה הבאה לאתר
לעניין הקוקטייל להפריד נקודה. אחרי שתקפו אותו חבל שהחזרת

הקוקטייל רק הגיע אלייך תני לו כמה ימים להתרגל, לא להוציא אותו מהכלוב- הוא המקום הכי בטוח עבורו.
לתת לו לצאת לבד מרצונו ובמידה ומעוניין לעלות על היד לאפשר לו אבל אם נמנע לא להכריח, ניתן לצ'פר אותו על התנהגות טובה על ידי מזון אהוב כגון פרי או זרעי חמנייה (לא ממש הרבה כי לא בריא הרבה) וכמובן ככה להציע לו מזון שיתרגל אלייך

להוסיף עוד תוכי לא יכול להוות פתרון טוב עבורך כי החברות בינכם עלולה לההירס.

לעניין התוכונים- מזון כופתיות מצוין ובגדר חובה עבור כל תוכי הם מהווים 75%-80% מהתזונה.

השאר משלימים:
תערובת זרעים איכותית 3 פעמים בשבוע
תערובת השרייה פעם- פעמיים בשבוע
ביצה קשה פעם בשבוע, מומלץ לתת 4 פעמים בשבוע כל פעם רבע. לא להשאיר יותר מ 20 דקות בכלוב מכיוון שזה מקור לחיידקים ובחורף לא להשאיר יותר מחצי שעה.
לכן כשיהיו גוזלים יש לתת מזון ביצים מסחרי שמחזיק עד סוף היום, זה מעשיר את התזונה של הגוזלים בחלבונים וזה חשוב להם.
ירק מעט 5 פעמים בשבוע
ניתן לפנק במעט פרי פעמיים בשבוע.
אסור לתת עגבנייה, אבוקדו, שוקולד, תפוח אדמה, בצל, פטרוזיליה וכל מזון אחר מעובד שהופק עבור האדם.

לעניין הגוזלים בתור מתחילה וחסרת נסיון הייתי ממליץ בסבב להוציא רק גוזל אחד.
וגם בתור התחלה הייתי ממליץ להוציא גוזל בגיל 3 שבועות ככה הגוזל יהיה מנוצה או כמעט רובו ולא תצטרכי מקור חימום (אומנת) גם אם הוא לא מנוצה באופן מלא זה בסדר כי קיץ

בנוסף יש לרכוש גם משקל ומד טמפ' לדייסה.
שרמת החברות תהיה גבוהה מלבד האכלות יש להשקיע בללטף ולהחזיק ולתת המון יחס חום ואהבה לגוזל
עוד פירוט מלא לתזונה מאוזנת ומלאה כאן
כאן נמצא אשכול שהאכלתי גוזל לא מזמן, אומנם לא תוכון אבל בהחלט יכול לעזור לך יש לך פירוט בתחילת האשכול לגבי האכלת גוזלים
שיהיה המון בהצלחה וכל שאלה אנחנו כאן.

RE: הרביית תוכון אוסטרלי - noa91 - 10-04-2020

תודה על המענה!

לענין הקוקטייל.
הוא אצלנו 3 וחצי שבועות. שכחתי לציין זאת. עד שבוע שעבר הכל היה מקסים איתו. בשבוע וחצי הראשונים היו ניקורים שהלכו ופחתו. לא הרמנו אותו הרבה אלא נתנו לו להתרגל. ורק בערך לפני שבוע וחצי התחלנו להרים אותו והוא ממש זרם עם זה. דווקא היה מוריד את הראש והיה נראה שמחכה לליטופים..
זרעי חמניה כמעט לא הבאנו לו, אבל גם כשהבאנו לא ממש הרגיש שזה מצ'פר אותו. הוא לא חיכה לגרעין הבא..

לעניין התוכונים.
תודה על ההסבר המפורט
לגבי הניצוי, ושלא יהיה צורך באומנת, עוד כחודש כבר עלול להתקרר המזג אוויר, לא?
ובגיל 3 שבועות זה לא הורס את ההחתמה? הבנתי ממאמרים שרק עד גיל שבועיים ההחתמה יכולה להיות טובה, אח"כ זה כבר נחשב הרגלה.?

RE: הרביית תוכון אוסטרלי - צבי דגן - 10-04-2020

למה אתה תכוון במושג "להחתים"? - זה בכלל מושג שלקוח מתחום דוגרי הקרקע.
אני מניח שאתה מתכוון להאכלה ידנית או לחברות.
ולשאלותיך:
  1. אם תתחיל לחברת את התוכון לאחר שהוא מנוצה, לא תצטרך לאומנת.
  2. לא נהוג להאכיל ידנית גוזלים של תוכונים, הן משום שהם קטנים מאוד והן משום שניתן לחברת אותם גם ללא האכלת-יד.
    אם בכל זאת תרצה, תוכל לעשות האכלה משותפת.

3. הציוד שנגרש להאכלה ידנית, ראה כאן: האכלת גוזלים באופן ידני, גמילה ותחילת תהליך החברות
  4. יש לנו מאמרים רבים שעוסקים בתפריט של התוכים, הינה אחדים מהם:
    - תזונה מאוזנת לתוכים
    - תזונה מאוזנת לתוכי שלך 

מהם מרכיבי המזון שהתוכי צריך לקבל כדי שתהיה לו תזונה מאוזנת?
    תזונת התוכים תפריט לתוכים והמלצות תזונתיים

5. תוכונים תמיד יציקו לתוכים אחרים שאינם דומים להם ובמיוחד - לשקטים שבהם.
    אם הקוקטייל של מחוברת, אתה צריך להחזיק אותו בכלוב נפרד ולהעניק לו תשומת לב, צעצועים ומרחב גדול לתעופה.
    רצוי לאפשר לו להיות ברוב שעות היום מחוץ לכלוב (על סטנד), לשחק איתו, לאלף אותו ולחזק את הקשר בינך לבינו.
  6. אחד הבעיות הקשות שסוחרים עושים היא, לגזור לתוכי את נוצות התעופה.
    זה מעלה אצלי חשד שהתוכי לא מחוברת וגזירת הנוצות נעשתה כדי להטעות את הקונים.
    יתכן שההתנהגות שאתה מתאר, נובעת מכך שגזרו לו את הנוצות, התוכי חש חוסר ביטחון בגלל הנכות שלו ולכן הוא מתגונן כל הזמן.
    הוא נוהם, כדי להפחיד אותך (הוא חושש לחייו), ולכן גם - נושך.
  7. בתגובה הבאה, אפרט קצת יותר בעניין גזירת נוצות התעופה.

מסתבר שאכן קראתי במושג לא נכון למה שהתכוונת במילים: "האכלת יד" ו-"חברות".
2. מנסיון שיש לי עם 4 תוכוני פרא, הם אצלי כבר 3 חודשים ואפילו לא בכיוון להתרגל אלינו... לכן חשוב לי לחברת את החדשים יותר ללא שינשכו נשיכות ממש כואבות.
5. לא ידעתי. אמרו לי שהתוכון יכול להסתדר עם הקוקטייל. ניסיתי לשים אותו בכלוב נפרד - והוא ממש לא מוכן להכנס אליו. וכשהוא מחוץ לכלוב - הוא עף לכיוון הכלוב המשותף. הוא המון מחוץ לכלוב, אבל מעדיף לא להיות על הידיים (שוב, לאחרונה), אשמח לדעת איך משחקים עם תוכי..
6. המגדל גזר לידי את הנוצות, מכיון שחשש שהיות וזה תוכי האכלת יד ראשון שאנחנו מגדלים - שלא נסתדר כשיעוף לנו, וכן יש ילדים קטנים בבית - שמא ישכחו את הדלת פתוחה. מאוד הגיוני לי שההתנהגות נובעת מגזירת הנוצות, הוא הראה תוקפנות לנוצות שלו מההתחלה, וקישרתי שזה נובע מהגזירה, מה עלי לעשות כרגע?

תודה על המענה.

לעניין ההאכלה המשותפת - ההורים מאוד תוקפניים אלינו, לא כ"כ סביר לי שהם יאפשרו לעשות האכלה משותפת כמו שנראה בסרטון...

אני מודע לכך שבעניין גזירת נוצות התעופה, יש דעות שונות, שרובן נובעות מסיבות מסחריות ו/או מסיבות היסטוריות ומחוסר ידיעת העובדות הבסיסיות.
קיצוץ נוצות התעופה בתוכים הוא נושא טעון: יש מגדלים שלא מעוניינים לשלול או להגביל את התעופה של התוכי שלהם. 
לא רוצים להפוך את התוכי לנכה בעל כורחו.
מאחר וכך, הם חוששים שהתוכי יברח ושומרים עליו שיהיה סגור בכלוב יומם ולילה. וזה- לדעתי- גובל "בצער בעלי חיים!"
קיצוץ אברות התעופה הוא מעשה שאנו "כופים" על בעלי הכנף שברשותנו.
הנטייה שלי היא לא לגזור, מהנימוקים האלה:
  1. הסכנות לתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הן זהות לחלוטין.
  2. תוכי גזור נוצות מאבד את הביטחון העצמי שלו ונעשה תוקפן.
  3. תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מאירוע פתאומי.
    במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה" אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  4. אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר, מהר מאוד הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  5. המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה האירוע שלא רצינו שיקרה.
  6. יש גם את העניין האסתטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  7. ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשוב, האם יש לנו את הזכות הזו?) - אתה גורם לתוכי להיות נכה בעל כורחו.
  8. אם לא גוזרים נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו.
  9. בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון. קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו. 
  10. בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  11. אם תגזור את נוצות התעופה בעצמך, תסתכן בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  12. גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך אתה מחליש את התוכי.
  13. חשוב מאוד שתוכי "ישחרר אנרגיה" והוא עושה זאת בעיקר ע"י תעופה, תוכי שלא עף עלול לפתח דיכאון ומחלות פיזיות.
  14. ומי שבכל זאת מחליט לגזור לפחות שיאפשר לתוכי להיות מחוץ לכלוב כשבסביבתו יש צעצועים ומתקנים לטיפוס.
  15. החיסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.

אכן, הפנמתי לגמרי את עניין גזירת הנוצות.
אם כי, התוכונים (שוב, פרא) כשברחו מהכלוב הם טסו בבית בצורה שהצריחה את כל תושבי הבית..
תוכי האכלת יד שיתעופף בכזו צורה, ונצרח - עלול לפחד ממנו יותר (נראה לי?) מאשר אם יהיה גזור נוצות בצורה תקינה. (כרגע הוא ממש לא).
בצד אחד הוא גזור נוצות הכנפיים בצורה נוראית.. הגזירה נעשתה בלחץ וכך נוצר מצד לא נשארו נוצות ארוכות בצד אחד.
שתי הנוצות הממש ארוכות רק הן נותרו, וגם הן נמרטו, אחד מהקוקטייל ואחד מהתוכונים).
איך אפשר לגרום לתוכי לאחר שיצמיח נוצות חדשות להישאר רגוע ולא מעופף בפראות, גם אם לא נגזור לו את נוצות הכנפיים?

(10-04-2020, 09:20 PM)noa91 כתב:
  • מנסיון שיש לי עם 4 תוכוני פרא, הם אצלי כבר 3 חודשים ואפילו לא בכיוון להתרגל אלינו... לכן חשוב לי לחברת את החדשים יותר ללא שינשכו נשיכות ממש כואבות.
    כפי שציינתי לעיל, תמשוך את הגוזל מהקן לאחר שהוא מנוצה ותמשיך להאכיל אותו בדייסה.
    במקביל, תיגע בו הרבה, תשחק איתו ותאפשר לו להיות במחיצתך במשך רוב שעות היום.

• לא ידעתי. אמרו לי שהתוכון יכול להסתדר עם הקוקטייל. 
    זה נכון רק בתנאי שמרגילים אותם לחיים משותפים מגיל צעיר מאוד ובתנאי נוסף - שהכלוב מספיק גדול, עם מקומות מסתור, כדי לאפשר לקוקטיל להימלט למקומות המסתור.
    ניסיתי לשים אותו בכלוב נפרד - והוא ממש לא מוכן להיכנס אליו. וכשהוא מחוץ לכלוב - הוא עף לכיוון הכלוב המשותף. הוא המון מחוץ לכלוב, אבל מעדיף לא להיות על הידיים (שוב, לאחרונה), אשמח לדעת איך משחקים עם תוכי.
    הקוקטייל משווע לידידים/חברים, הרי מדובר בתוכי שחי בלהקות. אגב, אצל תוכי מחוברת, הוא רואה בך חלק מהלהקה שלו. (עוד סיבה לחשוש שהקוקטייל שלך לא מחוברת).
  • המגדל גזר לידי את הנוצות, מכיוון שחשש שהיות וזה תוכי האכלת יד ראשון שאנחנו מגדלים - שלא נסתדר כשיעוף לנו,
    טעות כפולה: עצם הגזירה וזה שהפעולה נעשתה בנוכחותך, התוכי זוכר את הטראומה הזו (בנוסך לטראומה של שינוי סביבת החיים שלו) וקושר אותו אליך.
    וכן יש ילדים קטנים בבית - שמא ישכחו את הדלת פתוחה.
    זה נכון ולכן אתה צריך לקחת אחריות על עצמך ולדאוג שכל פתחי הבית יהיו סגורים.
    מאוד הגיוני לי שההתנהגות נובעת מגזירת הנוצות, הוא הראה תוקפנות לנוצות שלו מההתחלה, וקישרתי שזה נובע מהגזירה, מה עלי לעשות כרגע?
    האמת שאין הרבה מה לעשות אלא להעניק לתוכי תשומת לב, לאפשר לו לשהות מחוץ לכלוב ולנסות להתקרב אליו וללטף אותו כדי שיתרגל למגע ידו של האדם.
    אפשרות נוספת היא להחזיר אותו לסוחר/למוכר ולקנות תוכי מחוברת.
    לפני הקנייה, לשאול כאן בפורום, על מה צריך לשים לב בעת קניית תוכי חדש.

תודה על המענה.

לעניין ההאכלה המשותפת - ההורים מאוד תוקפניים אלינו, לא כ"כ סביר לי שהם יאפשרו לעשות האכלה משותפת כמו שנראה בסרטון.
אם כך, להתחיל להאכיל את הגוזל לאחר שהוא כבר מנוצה ולפני החורף.

(10-04-2020, 09:40 PM)צבי דגן כתב:
(10-04-2020, 09:20 PM)noa91 כתב:  
  • מנסיון שיש לי עם 4 תוכוני פרא, הם אצלי כבר 3 חודשים ואפילו לא בכיוון להתרגל אלינו... לכן חשוב לי לחברת את החדשים יותר ללא שינשכו נשיכות ממש כואבות.
    כפי שציינתי לעיל, תמשוך את הגוזל מהקן לאחר שהוא מנוצה ותמשיך להאכיל אותו בדייסה.
    במקביל, תיגע בו הרבה, תשחק איתו ותאפשר לו להיות במחיצתך במשך רוב שעות היום.

• לא ידעתי. אמרו לי שהתוכון יכול להסתדר עם הקוקטייל. 
    זה נכון רק בתנאי שמרגילים אותם לחיים משותפים מגיל צעיר מאוד ובתנאי נוסף - שהכלוב מספיק גדול, עם מקומות מסתור, כדי לאפשר לקוקטיל להימלט למקומות המסתור.
    ניסיתי לשים אותו בכלוב נפרד - והוא ממש לא מוכן להיכנס אליו. וכשהוא מחוץ לכלוב - הוא עף לכיוון הכלוב המשותף. הוא המון מחוץ לכלוב, אבל מעדיף לא להיות על הידיים (שוב, לאחרונה), אשמח לדעת איך משחקים עם תוכי.
    הקוקטייל משווע לידידים/חברים, הרי מדובר בתוכי שחי בלהקות. אגב, אצל תוכי מחוברת, הוא רואה בך חלק מהלהקה שלו. (עוד סיבה לחשוש שהקוקטייל שלך לא מחוברת).
עד לאמצע שבוע שעבר הוא היה המון(!) על הידים, עבר מיד ליד בשמחה, והיה מחוברת לחלוטין עם כל המשפחה. משהו קרה בשבוע האחרון, אולי בגלל שהתוכונים התחילו רבייה? אולי בגלל החגים הצפופים? (אנחנו לא נוגעים בחיות בשבת ו/או חג)
  • המגדל גזר לידי את הנוצות, מכיוון שחשש שהיות וזה תוכי האכלת יד ראשון שאנחנו מגדלים - שלא נסתדר כשיעוף לנו,
    טעות כפולה: עצם הגזירה וזה שהפעולה נעשתה בנוכחותך, התוכי זוכר את הטראומה הזו (בנוסך לטראומה של שינוי סביבת החיים שלו) וקושר אותו אליך.
לידי. לא בנוכחותי. הייתי בקירבת מקום אבל התוכי לא ראה אותי בשעת הגזירה אלא רק לאחר מכן. אם כי אולי זה קרה בגלל גזירת ציפורניים? (בעדינות מירבית וללא שום פגיעה בנימי הדם שיש בציפורניים). כי אם כן, למה יומיים היה בסדר גמור איתנו ופתאום השתנה?
  • וכן יש ילדים קטנים בבית - שמא ישכחו את הדלת פתוחה.
    זה נכון ולכן אתה צריך לקחת אחריות על עצמך ולדאוג שכל פתחי הבית יהיו סגורים.
    מאוד הגיוני לי שההתנהגות נובעת מגזירת הנוצות, הוא הראה תוקפנות לנוצות שלו מההתחלה, וקישרתי שזה נובע מהגזירה, מה עלי לעשות כרגע?
    האמת שאין הרבה מה לעשות אלא להעניק לתוכי תשומת לב, לאפשר לו לשהות מחוץ לכלוב ולנסות להתקרב אליו וללטף אותו כדי שיתרגל למגע ידו של האדם.
    אפשרות נוספת היא להחזיר אותו לסוחר/למוכר ולקנות תוכי מחוברת.
    לפני הקנייה, לשאול כאן בפורום, על מה צריך לשים לב בעת קניית תוכי חדש.

ביררתי ממש אצל המוכר. זה מגדל פרטי. שמאוד מאוד היה קשור לתוכי, לא קניתי מחנות אלא ממישהו שיש לו כמה סוגי בעלי חיים וראיתי את האכפתיות שלו. גם התקשרתי אליו אח"כ והראה התעניינות ודאגה. זה לא היה נראה הונאה. בפרט שבתחילה הכל היה תקין. משהו קרה באמצע.. ואני מנסה להבין מה אפשר לעשות? תוך שבוע החיברות מתקלקל?

תודה על המענה.

לעניין ההאכלה המשותפת - ההורים מאוד תוקפניים אלינו, לא כ"כ סביר לי שהם יאפשרו לעשות האכלה משותפת כמו שנראה בסרטון.
אם כך, להתחיל להאכיל את הגוזל לאחר שהוא כבר מנוצה ולפני החורף.

(10-04-2020, 09:28 PM)noa91 כתב:
  • אכן, הפנמתי לגמרי את עניין גזירת הנוצות.
    אם כי, התוכונים (שוב, פרא) כשברחו מהכלוב הם טסו בבית בצורה שהצריחה את כל תושבי הבית..
  • תוכי האכלת יד שיתעופף בכזו צורה, ונצרח - עלול לפחד ממנו יותר (נראה לי?) מאשר אם יהיה גזור נוצות בצורה תקינה. (כרגע הוא ממש לא).
    אתה צודק, אלא שתוכי שהואכל בידי האדם וגם חוברת ברמה לפחות סבירה, מתנהג אחרת.
  • בצד אחד הוא גזור נוצות הכנפיים בצורה נוראית.. הגזירה נעשתה בלחץ וכך נוצר מצד לא נשארו נוצות ארוכות בצד אחד.
    שתי הנוצות הממש ארוכות רק הן נותרו, וגם הן נמרטו, אחד מהקוקטייל ואחד מהתוכונים).
    זה העוול הגרוע ביותר שאפשר לעשות לתוכי.
    לא רק שגרמו לו להיות נכה, אלא שגזרו לו את הנוצות באופן לא סמטרי שמקשה עליו את הנחיתה הרכה ובכל ניסיון לעוף הוא עלול להתרסק לרצפה עד כדי שבירת עצם החזה.

• איך אפשר לגרום לתוכי לאחר שיצמיח נוצות חדשות להישאר רגוע ולא מעופף בפראות, גם אם לא נגזור לו את נוצות הכנפיים?
    זה קשה מאוד עד בלתי אפשרי, אלא אם מתחילים לעשות זאת מגיל מאוד צעיר.