פורום תוכיפדיה
מחלות בציקלידים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- פורום: אקווריום מים מלוחים ומים תפלים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=45)
+---- אשכול: מחלות בציקלידים (/showthread.php?tid=3862)

מחלות בציקלידים - מרדכי2626 - 03-08-2023

שלום לכולם וסליחה שנעלמתי עד היום
יש לי כמה אוסקרים באקווריום, לאחרונה הם התחילו לפתח נקודות לבנות על העור והסנפירים 
המוזר הוא שיש לי יחד אתם תוכי ותכשיט וגם אוסקר אלבינו ודווקא הם פיתחו את זה
מישהו יודע מה זה יכול להיות?
תודה

RE: מחלות בציקלידים - צבי דגן - 06-02-2023

מחלת הנקודות הלבנות ידועה בקרב דגי האקווריום וזה קורה בעיקר בגלל אקלום לא נכון.
כאשר מוסיפים דג חדש לאקווריום, הוא לרוב יהיה תחת סטרס ולחץ מה שיחליש את מערכת החיסון שלו ואת יכולת ההתנגדות שלו לווירוסים, טפילים ומחלות.
כמו כן אם דגים אחרים תוקפים דג או פולשים למרחב האישי שלו ומונעים ממנו לאכול, הוא גם עלול לסבול מלחץ וירידה בתפקוד מערכת החיסון.
גורם נוסף למחלה הוא תחזוקה ירודה של האקווריום, על מנת להפחית את הסיכוי למחלה מומלץ לבצע ריענון של מי האקווריום ולבצע שאיבת רפש אחת שבוע עד שבועיים. 
מחלת הנקודות הלבנות מדבקת ביותר למרבית סוגי הדגים והיא אינה זקוקה לסוג דגים ספציפי.
המחלה היא מעין טפיל, חיידק מאוד אגרסיבי שמתרבה במהירות וללא טיפול נכון הוא עלול לחסל את כל אוכלוסיית הדגים באקווריום תוך מספר ימים.

קיימים סוגים אחדים של טיפול
כאשר האקווריום נגוע במחלת הנקודות הלבנות, יש צורך לטפל בכל האקווריום, במים, בצמחים ובדגים.
אין טעם לטפל רק בדג אחד כי החיידקים נמצאים בכל רחבי האקווריום.
טיפול באמצעות חימום
היתרון של השיטה הוא בכך שהיא אינה דורשת כימיקלים או תכשירים נוספים.
על ידי העלאת הטמפרטורה ל-32-30 מעלות נמנע מהטפילים להתרבות ובסופו של דבר הם ימותו מבלי להמשיך את מחזור הרבייה.
יש לשים לב שבעת חימום האקווריום, רמת החמצן יורדת ולכן מומלץ להוסיף עוד משאבת אוויר שתעלה את ריכוז החמצן ותעזור לדגים שסובלים מקשיי נשימה.
אין להשתמש בשיטת החימום לדגים בשלב זיהום מתקדם או דגים שסובלים מקשיי נשימה, נזהה דגים שמתקשים בנשימה אם הם מתקבצים סביב שטח פני המים.
לפני שאנחנו מעלים טמפרטורה חשוב לוודא שכל מיני הדגים באקווריום מסוגלים לסבול את הטמפרטורה הגבוהה.

חשוב לזכור, אם אתה משתמש בתרופות, ואם יש לך פחם פעיל בפילטר הוא מנטרל את יעלות התרופה, לכן לפני השימוש בכל סוגי התרופות יש להוציא את הפחם מהפילטר החיצוני.
  • טיפול כימי באמצעות סרה קוסטפור
    נוזל שעוזר בטיפול ומניעת הנקודות הלבנות וריקבון סנפירים אצל דגי נוי בתוך מספר ימים, להסבר המלא ולדף המוצר לחצו פה.
  • טיפול כימי בפורמלין מלונקיד
    טיפול באמצעות שילוב של כימיקלים שעובדים ביחד על מנת לחסל את טפילי הנקודות הלבנות.
    היתרון הוא מהירות הפעולה והצורך במינון נמוך יחסית, החיסרון הוא שהתרכובת צובעת את מי האקווריום בירוק והיא מסרטנת לחלק מסוגי הדגים ולכן יש לבדוק את התווית לפני השימוש.
  • טיפול באמצעות קוקטייל כימיקלים
    יש לשים לב אם התרכובת מכילה מטאלין כחול, כימיקל זה הוא מחטא סינטטי אשר הורג גם את הבקטריה החיובית במדיה הביולוגית של הפילטר.
    החומר צובע את המים בכחול כהה ומפריע לראות את מצב הדגים בברור.
  • טיפול באמצעות פורמלין בלבד
    בגלל כל הסיבוכים שמניתי, אני ממליץ על שימוש בפורמלין בלבד, יש לשים לב שאין משקעים לבנים בתחתית האריזה.
    משקעים אלו הם סימן לכך שהפורמלין ישן ולכן רעיל לדגים.
    יש לשים לב שאתה משתמשים במינון הנכון ביחס לנפח האקווריום (כמות המים).
    מומלץ לדלל את התמיסה בקערה לפני הכנסה לאקווריום על מנת שהחומר הפעיל יתפזר בצורה שווה.

• טיפול במחלה אקווריום
    במידה והאקווריום בטמפרטורה של 26 מעלות, יש לחזור על הטיפול במשך כל 4-3 ימים ולבצע אותו לפחות 4-3 פעמים.
    מומלץ לכבות את תאורת האקווריום במשך זמן הטיפול על מנת להגביר את האפקטיביות.
  • הזמן הטוב ביותר לטיפול
    הנגיף משתחרר מהנקודות הלבנות במשך שעות החשכה, לכן הזמן הטוב ביותר לטיפול יהיה בשקיעה.
  • טיפול מונע
    [Image: Y4mEEq2.jpg]לפני הכנסת דגים חדשים לאקווריום, יש לבחון בקפידה את האקווריום ממנו הם באו וגם את הדגים שבחרת על מנת לראות שהם אינם מציגים סימנים של המחלה.
    [Image: Y4mEEq2.jpg] את הדגים החדשים יש לשים באקווריום נפרד במשך 30 יום עד שמעבירים אותם לאקווריום הקיבוצי עם שאר הדגים.
    [Image: Y4mEEq2.jpg] יש לוודא שטמפרטורה באקווריום היא אידיאלית ונמצאת סביב ה-26 מעלות.
    [Image: Y4mEEq2.jpg] טמפרטורה נמוכה יותר מחלישה את מערכת החיסון של הדגים.
    [Image: Y4mEEq2.jpg] צריך לבדוק שהמדיה הביולוגית עובדת כמו צריך ושאין אמוניה או ניטרטים ברמות גבוהות במים.
    [Image: Y4mEEq2.jpg] תחזוקה נכונה של האקווריום הכוללת שאיבות רפש, אנטי כלור ובקטריות תפחית משמעותית את הסיכוי של הדגים לחלות במחלה. 
    [Image: Y4mEEq2.jpg] כדאי לאקלם את הדגים החדשים באיטיות ובמשך זמן רב ע"י טפטוף מים מהאקווריום הקיבוצי אל הכלי עם הדגים החדשים.

RE: מחלות בציקלידים - מרדכי2626 - 06-03-2023

זה ממש מוזר, אבל המחלה פשוט עברה לבד, אחרי שקניתי תרופה ב80 ₪ ועוד לא הספקתי להשתמש בה
כרגע אין לי בה צורך
המוכר אמר לי שנקודות לבנות היא המחלה הכי נפוצה בדגים, אתה מסכים אתו צבי? מכסימום אני אשתמש בה בפעם הבאה (נקווה שהיא לא תהיה)

RE: מחלות בציקלידים - מרדכי2626 - 08-08-2023

אני חייב עזרה
הציקליד תוכי הפסיק לאכול, אפילו לא מגלה תאבון, רק שוחה באקווריום לאט ונראה קצת חלש
מה עושים?
אם אפשר לענות לי מהר לא הייתי רוצה שהוא ימות
תודה

RE: מחלות בציקלידים - צבי דגן - 08-09-2023

אני מסכים שמחלת הנקודות לבנות היא המחלה מאוד נפוצה בדגים.
אם ההבחנה שלך נכונה, תשתמש בתרופה שקבלת.

RE: מחלות בציקלידים - צבי דגן - 08-09-2023

מחלת הנקודות הלבנות היא מחלה שנגרמת על ידי טפילים.
היא נקראת נקודות לבנות כי הסימפטום נראה בצורה של כתמים לבנים קטנים על הזימים, הגוף והסנפירים של הדגים.
מחזור החיים של הטפילים המתחיל בשלב האכלה והגידול, שבמהלכו הטפיל מייחס עצמו ל"טרמפיסט", עם מראה של נקודה לבנה קטנה בהתהוות.
כאמור, מחלת הנקודות הלבנות היא אחת המחלות השכיחות ביותר ואם אתה לא מודרך כראוי לטיפול במחלה, המחלה עלולה להתפשט במהירות, ולהדביק את כל הדגים האחרים באקווריום שלך.
המחלה תחסל את כל הדגים  אם לא תטופל בהקדם.
אם אתה רוצה לשמור על הדגים שלך בריאים ככל האפשר אתה צריך  ללמוד את היסודות של המחלה, איך לטפל בה וכיצד ניתן למנוע אותה.
מניעה תמיד יעילה יותר מאשר טיפול במונחים של שמירה על דגים בריאים.
דרכי טיפול
ישנם בשוק תכשירים רבים לטיפול במחלה, והם נחשבים יעילים למדי. לכן, הזיהוי המוקדם הוא המפתח לטיפול יעיל במחלה ולהיעלמותה.
אמצעי נוסף שנחשב אפקטיבי במלחמה למיגור המחלה, ואף מגביר את יעילות התרופות, הוא טמפרטורת המים: העלאתה בהדרגה, עד לרמה של כ-29 מעלות, תביא למות הטפיל.
הטפילים רגישים לשינויים בטמפרטורות כך שאפשר להעלות את הטמפרטורה באקווריום.
אם לא תמהר בטיפול בסופו של דבר הטפיל התחפר לתוך העור מתחת לשכבת הריר של הדג.
אחד הטיפולים הנפוצים ביותר עבור הנקודות הלבנות הוא תוספת של קופר (נחושת) למים  בשיעור של 0.15 עד 0.24 מ”ג לליטר.
חובה לנטר את כמות הקופר במים כדי למנוע מינון יתר שעלול להוביל לקריסה טוטאלית, או שרמת הקופר תהיה נמוכה ולא אפקטיבית.
טיפול זה הוא יעיל בדרך כלל בתוך 2 עד 4 שבועות אבל אתה צריך לדעת  שחשיפה ממושכת לקופר יכולה להיות מסוכנת לדגים וזה עלול להוביל לסטרס מוגבר לעיתים גם פגיעה בעור הדג.
במידה  ותצליח לתפוס את המחלה בזמן לפני שהיא מתפשטת לדגים אחרים במיכל, אתה יכול גם לנסות להעביר את הדגים הנגועים לקרנטינה ולטפל נקודתית.
הטיפול צריך להיות יסודי וממוצא מפני שציסטות יכולות להישאר רדומות במשך תקופה ארוכה ולהתפרץ שוב.
אם לא תספק את הטיפול הנכון, האקווריום שלך יישאר נגוע והמחלה תתפרץ שוב ברגע שהציסטות יבקעו מהקרקע.
ישנה שיטה הממליצה להרבות בשאיבות רפש על מנת לסלק את הציסטות שנשארו במצע.
מדובר על החלפות מים מאסיביות של עד 80-90 אחוזים ממי האקווריום.

RE: מחלות בציקלידים - מרדכי2626 - 08-14-2023

אני שמח להודיע שהוא הבריא (אם הוא בכלל היה חולה) חזר לאכול.
תגיד צבי, איזה דג הכי מומלץ לשלב עם האוסקרים והתוכי?
פשוט כבר נמאס לי שיש את אותם דגים כל הזמן
אבל לא הייתי רוצה עוד נשיכות, אז איזה דג לא ינשוך ולא יינשך?
תודה